2009-04-23

Darykite mažiau, o po to - dar mažiau (1 dalis iš 2)

"Praktikuok nieko nedarymą ir viskas atsidurs savo vietose." - Lao Tzu
Leo Babauta, populiaraus tinklaraščio Zenhabits autorius, parašė straipsnelį intriguojančiu pavadinimu "Tingus manifestas: Daryk mažiau. Tada. Dar mažiau." (The Lazy Manifesto: Do Less. Then, Do Even Less.). Straipsnelis nėra skirtas tinginiams, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pagrindinė Leo įžvalga yra ta, kad labai apkrauti ir sąžiningi žmonės ilgainiui ima alinti save apsiimdami per dideles darbų apimtis ir atsakomybes. Problema - grynai psichologinė: žmogus nesugeba išsiveržti iš "uždaro" rato, nepastebi, kad daugelį reikalų jis gali perduoti kitiems, nebemoka susikoncentruoti į kitas sritis, kad pasinaudotų kitomis galimybėmis.
Straipsnis pilnas įžvalgų, kaip praktiškai įveikti šią (ne)darbingumo maniją. Perrašau keletą iš jų (laisvas vertimas iš anglų k.).
  1. Tingėjimas reiškia, kad Jūsų kūnas nori poilsio. Ignoruodamas šį signalą rizikuoji persidirbti. Ilsėkis ir džiaukis tuo!
  2. Tingėjimas reiškia, kad Jūs nenorite dirbti taip sunkiai, dėl to dažnai pradedam galvoti, ką daryti, kad dirbti mažiau? Beveik visos technologinės modernizacijos padarytos dėl tingumo.
  3. Tingūs žmonės nepradeda karų. Kur kas lengviau būti taikiu ir draugišku.
Atrodo paradoksalu, kad "darant mažiau" galėtų padidėti Jūsų našumas. Jūs ne "darote", o "padarote daugiau"! Ir atvirkščiai: "darykite" mažiau, kad "padarytumėte" daugiau.

Štai kaip "darykite mažiau" atrodytų praktikoje.
  1. Mažiau pirkite. Mažiau daiktų, - mažiau smulkių rūpesčių ir gaišaties, susijusių su įsigijimu ir priežiūra.
  2. Būkite mažiau užsiėmę. Vietoje lakstymo aplik daugybę smulkmenų, stabtelkit. Nusiraminkite, nusišypsokite. Būkite laimingesni.
  3. Mažiau vadovaukite. Kuo mažiau reguliuosite kitus, tuo sėkmingiau jie patys susigaudys kas turi būti atlikta ir kaip.
  4. Mažiau komunikuokite. Nors ryšiai yra ypatingai svarbūs, įsileiskite į savo gyvenimą tylos, tvarkos ir daugiau klausykitės kitų.
  5. Mažiau skųskitės ir kritikuokite. Jūsų gyvenimas taps geresniu.
  6. Mažiau planuokite ir pergyvenkite dėl ateities. Praleiskite daugiau laiko dabartyje. Neįmanoma visko suplanuoti ir suvaldyti. Išmokite šiek tiek "plaukti su tėkme" ir pamatyti naujas galimybes.
  7. Mažiau vertinkite (neteiskite) ir mažiau tikėkitės. Jei Jūs nieko nesitikite ir "neteisiate", galite susitaikyti su tuo, kas vyksta. Susitaikymas veda į taiką, laimę.
(bus daugiau)

2 komentarai:

  1. O ką daryti, kai "mažiau darysiu"? Kuo užpildyti tą atsiradusią tuštumą? kaip atrasti tas kitas sritis? Ir kaip savęs nekaltinti, kad tinginiauju?

    AtsakytiPanaikinti
  2. Manau, kad iliuzijos trūkumą belieka užpildyti kitomis iliuzijomis ;)

    AtsakytiPanaikinti